Súčasnosť

Súčasný život nášho mesta

Rimavská Sobota

Nadmorská výška: 208 m. n. m.
Rozloha: 7 751 ha
Mestské časti: Bakta, Dúžava, Mojín, Nižná Pokoradz, Vyšná Pokoradz, Kurinec, Sabová, Sobôtka, Včelinec, Vinice, Rimavská Sobota
Katastrálne územia: Rimavská Sobota, Bakta, Dúžava, Mojín, Vyšná Pokoradz, Nižná Pokoradz, Tomašová

Počet obyvateľov:

Kategória Celkom Muži Ženy
Od 0 do 6 rokov 1328 716 612
Od 6 do 15 rokov 1945 1021 924
Od 15 do 18 735 375 360
Od 18 do 60 rokov 15377 7452 7925
Nad 60 rokov 4094 1570 2524
Spolu 23479 11134 12345

Poloha

Mesto a okres ležia v Slovenskom Rudohorí, v údolí rieky Rimavy, obklopené CHKO Cerovou Vrchovinou a NP Muránska Planina. Rimavská Sobota je okresným mestom v Banskobystrickom kraji.

Priemysel a služby

Jeho priemyselnú bázu predstavujú hlavne potravinárske spoločnosti, ďalej stavebné a strojárske firmy a ďalšie. Neustále sa zriaďujú rozličné prevádzky poskytujúce požadované služby, budujú sa obchodné prevádzky.

Vzdelávanie

Výchovu a vzdelávanie mladej generácie v meste Rimavská Sobota zabezpečuje: - šesť materských škôl: Ul. Rožňavská, Sídlisko Rimava, Ul. Dobšinského, Ul. rybárska, Ul. Daxnerova, Ul. Hatvaniho - šesť základných škôl: P. Dobšinského, P.K. Hostinského, Š.M. Daxnera, M. Tompu, ZŠ s MŠ na Dúžavskej ceste, Evanjelická základná škola - dve špeciálne základné školy: Ul. Bottova ( s VJS), Ul. Hviezdoslavova (s VJM) - Základná umelecká škola - Centrum voľného času Relax - gymnáziá: Gymnázium, Reformované cirkevné gymnázium M. Tompu - stredné školy: Obchodná akadémia, Stredná priemyselná škola potravinárska, Združená stredná poľnohospodársko – potravinárska škola - odborné učilištia: Stredné odborné učilište služieb, Stredné odborné učilište strojárske.

Pamätihodnosti

- rímsko-katolícky kostol Sv.Jána Krstiteľa, vybudovaný na základoch pôvodnej gotickej baziliky, mimoriadne vzácny je centrálny obraz "Sťatie sv.Jána Krstiteľa, najlepšia práca Vincenza Fischera
-kostol reformovanej cirkvi
-kostol ECAV
-župný dom, pôvodne hotel Čierny orol, postavený podľa architektonického návrhu Fr. Miksa
-župný dom -Grémium
-gymnázium, radnica, detský útulok,
-budova bývalých delostreleckých kasární, dnes Gemersko-malohontského múzea, ktoré vo svojich zbierkach ochraňuje vzácne archeologické nálezy z vykopávok v meste, vo Včelinciach, Kyjaticiach, Skerešove, atrakciou je múmia egyptskej ženy z 26. dynastie z rokov 945-525 pr.n.l. z mesta Abusír-el-Melek. Uvedené budovy dnes tvoria mestskú pamiatkovú zónu.

Významné osobnosti

V meste sa narodili básnik Mihály Tompa, najvýznamnejší uhorský sochár tej doby - Štefan Ferenczy, Aladár Richter - významný botanik, Lujza Blaha - speváčka a herečka, Libuša Mináčová - novinárka, redaktorka časopisu Slovenka (1. manželka spisovateľa Vlada Mináča, rodáka z Klenovca.)
V Rimavskej Sobote v čase napoleonských vojen prenocoval legendárny ruský vojvodca Kutuzov. V čase bratríckeho hnutia, po bitke pri Lučenci v roku 1451 v Rimavskej Sobote J. Hunyad a J. Jiskra podpísali mier. Ako župan tu pôsobil spisovateľ Janko Jesenský.

Kultúra

Mestská galéria, ktorá vo svojej expozícii a počas leta aj na námestí, prezentuje súčasné umenie. Výhodnú polohu v Tomašovej má Hvezdáreň, európsky známa pozorovaniami zákrytov hviezd. V meste pôsobia: Ženský spevácky zbor, spevácke kvarteto, dychová hudba Sobotienka, folklórne súbory Rimavan, Háj, Új Gömör, detské folklórne súbory Lieskovček a Oriašok, divadelné súbory Divosud, Badido, Pictus, DDS Buratinko.

Šport

Oddych pri športe nájdete v športových kluboch a oddieloch : futbalovom, hokejovom, tenisovom, volejbalovom, zápasníckom, džudistickom a jazdeckom. Osvieženie domáci aj hostia nájdu v Mestskej záhrade a mestskej plavárni.

Tip na dovolenku

Známe letovisko Kurinec ponúka návštevníkom kúpanie vo vodnej nádrži, rybolov, prechádzky prírodou.
Vodná nádrž Teplý Vrch s najteplejšou vodou na Slovensku vám ponúka ubytovanie a stravovanie v rekreačnom zariadení ORMET a DRIEŇOK.

Tip na výlet

Pre priaznivcov cyklistiky odporúčame cyklotrasy: R.Sobota-N.Pokoradz, Čerenčany, Rim. Sobota-Vyšná Pokoradz-Horné Zahorany-Kraskovo-Vyšný Skálnik, Rim.Sobota-Bakta-Semsúrov-Veľký Blh,Teplý Vrch-Padarovce-Nižná Pokoradz, Rim.Sobota-Majša-Antalka-Babin Vrch, Rim.Sobota-Kurinec-Suchomlynské údolie, peším odporúčame výlet náučným chodníkom na Šomošku, do pôsobiska slovenského rozprávkára, do Drienčan, cestou lásky z Fiľakova na Muráň, ktorou chodil F.Vesselényi na "zálety" za muránskou Venušou.

Tradičné podujatia

- Kultúrne leto - cyklus aktivít proti letnej nude
- LETAVY /letný tábor výtvarníkov
- Gemersko-malohontský jarmok, ktorý predstavuje aj výrobky ľudových výrobcov a remeselníkov z nášho mesta - rezbárske, remenárske, hrnčiarske ba aj    zvonolejárske
- Dobšinského rozprávkový Gemer - medzinárodné stretnutie priateľov, obdivovateľov a tvorcov rozprávok pre deti všetkých umeleckých žánrov, inšpirovaný  zberateľskou činnosťou Pavla Dobšinského.

Tradičné jedlá

ak navštívite naše mesto, radi vám ponúkneme gemerské guľky, halušky, zemiakové placky, kapustníky, alebo pirohy.

• Špeciálna ZŠ s VJM Hviezdoslavova 24 Rimavská Sobota 979 01
    Hviezdoslavova 24 Rimavská Sobota 979 01