Z histórie školy
História Špeciálnej základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským V Rimavskej Sobote
,, Buďme navzájom ľuďmi, človek sám vo svete je stratený,
len v spoločenstve iných ľudí sa dokáže nájsť a vydať zo seba to najlepšie.“
Naša škola
Špeciálna základná škola s vyučovacím jazykom maďarským sídli v Rimavskej Sobote na ul. Hviezdoslavovej 24. Škola sa zameriava na všestranný rozvoj osobnosti našich žiakov a ich prípravu na reálny život. Svoje ciele dosahujeme uplatňovaním moderných vyučovacích metód, žiakov motivujeme k dosahovaniu čo najlepších výsledkov v učení rôznymi formami výchovno-vzdelávacej práce.
Z histórie školy
Osobitná škola s vyučovacím jazykom maďarským vznikla 1. septembra 1950.
Za riaditeľku školy bola vymenovaná Zlata Čipkayová. Škola mala jednu postupnú triedu. Počiatočný stav žiakov bol 16.Od školského roka 1986/87 bola škola presťahovaná na Hviezdoslavovu ulicu, riaditeľom školy bol Zoltán Mács.
Od 1. januára 1994 riaditeľkou našej školy bola Mgr. Irena Csanková.
Od 1. septembra 2008 na našej škole nastala ďalšia zmena riaditeľkou školy sa stala PaedDr. Iveta Tóthová.
V školskom roku 2008/2009 výchovno-vyučovací proces prebieha v 13 triedach a v 3 oddeleniach ŠKD. Na 1.stupni vyučujú štyri učiteľky, na 2. stupni je 14 pedagógov, vrátane riaditeľky školy a zástupcu riaditeľa. V ŠKD pracujú 3 vychovávateľky. Máme aj 3 asistentov učiteľa.
Materská budova je na Hviezdoslavovej ul. č 24. Ročníky 1. – 6. sú umiestnené na Jánošíkovej ulici.
Špeciálnu základnú školu v školskom roku 2010/2011 navštevuje 120 žiakov a PŠ 19 žiakov.
Nadobudnutím účinnosti zákona č. 229/2000 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl v znení neskorších predpisov, sa žiaci s mentálnym postihnutím v špeciálnej základnej škole vzdelávajú v rámci vnútornej diferenciácie školy v nasledovných variantoch:
variant A: žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, vzdelávaní podľa učebného plánu a učebných osnov bývalej osobitnej školy
variant B: sa zaraďujú žiaci s rozumovými schopnosťami na rozhraní ľahkej a strednej MR a žiaci stredne mentálne postihnutí, vzdelávaní podľa učebného plánu. Učebné osnovy „B“ variantu ŠZŠ sa členia na štyri stupne.
variant C: žiaci, ktorých z dôvodu vysokého stupňa mentálneho postihnutia nie je možné vzdelávať podľa variantu A alebo B sa vzdelávajú podľa individuálneho vzdelávacieho programu
Prvoradou snahou všetkých pedagogických pracovníkov školy je príprava našich žiakov na ďalšie vzdelávania v odborných učilištiach a praktickej škole, čo sa nám už dlhoročne darí. A to je najlepšia vizitka našej práce - najväčšia odmena každého učiteľa.
Praktická škola
Po absolvovaní špeciálnej základnej školy žiaci majú možnosť pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole.
Praktická škola je jedna z nových alternatívnych možností riešenia problému ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti.
Praktická škola je určená pre chlapcov i dievčatá, menej zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu A a manuálne zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B.
Výuka v praktickej škole je trojročná, v každom ročníku dostávajú žiaci vysvedčenie. Škola má žiakom poskytnúť možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli samostatne žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Úlohou praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine – na sebaobsluhu a praktické práce v domácnosti.
Obsah vzdelávania v praktickej škole tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Povinné sú všeobecnovzdelávacie a odborno-praktické predmety.
Medzi všeobecnovzdelávacie predmety je zaradený slovenský jazyk a literatúra, matematika, výchova k mravnosti a k občianstvu, telesná výchova a estetická výchova. Estetická výchova sa delí na výtvarnú výchovu a hudobnú výchovu.
Odborno-praktické predmety: rodinná výchova, zdravotná výchova, ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce práce a údržba domácnosti – sú zamerané ako príprava na rodinný život. V učebnom pláne sú zaradené voliteľné profilujúce predmety: pestovateľstvo, chovateľstvo, starostlivosť o starých a chorých, pomocné práce v obchode , pomocné práce v kuchyni, úprava a spracovanie textílii.
Nepovinné predmety sú: ILS, športové hry, zdravotná telesná výchova, plávanie, dramatická výchova, náboženstvo, práca na počítači, spoločenská výchova a tanec.